Αρχική » Γιορτές (2022-2023)

Γιορτές (2022-2023)

17η Νοέμβρη

Η ημέρα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου τιμήθηκε με την πραγματοποίηση της καθιερωμένης γιορτής η οποία περιελάμβανε τραγούδια από τη χορωδία, προβολή ιστορικού υλικού μέσα από ντοκουμέντα της εποχής και ανάγνωση κειμένων.

Η χορωδία ήταν  πρωτόγνωρη   εμπειρία για τους μαθητές/τριες του εσπερινού σχολείου και είχε καθολική συμμετοχή. Οργανώθηκε από την εκπαιδευτικό Κυπριώτου Αντωνία (ΠΕ02) που  με έναυσμα την προθυμία και τον ενθουσιασμό των μαθητών/τριών  έδωσαν μια ξεχωριστή πνοή στην παρούσα εκδήλωση.

25η Μαρτίου

Η  μνήμη ξύπνησε μέσα από τις ερωταποκρίσεις των μαθητών/τριών και από τα αποσπάσματα ταινιών και αφηγήσεων για τα δρώμενα της εποχής. Η συγκλονιστική μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου και η μελωδική φωνή της Ειρήνης Παππά μας ταξίδεψαν στον χρόνο αφυπνίζοντας συναισθήματα, γεφυρώνοντας το χθες με το σήμερα.

Η εκδήλωση υλοποιήθηκε από όλους τους μαθητές/τριες με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Σοφίας Μαστρομηνά (ΠΕ03) και τη βοήθεια του εκπαιδευτικού Μπατζογιάννη Δημήτριου (ΠΕ86).