Αρχική » 2) Κυβερνοασφάλεια

2) Κυβερνοασφάλεια

Ο βασικός σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση των μαθητών/ τριών και των εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Στα πλαίσια της δράσης το Εσπερινό Γυμνάσιο με Λ.Τ. Λέρου συμμετείχε στην ωριαία ενημερωτική εκδήλωση του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και της Εθνικής Αρχής Κυβερνοασφάλειας στις 15.03.2022 με θέμα την Κυβερνοασφάλεια.

Η ενημέρωση αφορούσε την αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας για την προστασία της καθημερινότητας μας στο διαδίκτυο (Cyber Secure From Home) αλλά και την ενημέρωση των μαθητών/τριών σχετικά με το πώς πρέπει να ενεργούν αν και εφόσον πέσουν θύματα απάτης στο διαδίκτυο (First Aid). Tέλος συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν τις αναδυόμενες τεχνολογίες (όπως έξυπνα ρολόγια κ.λπ.), τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε τέτοια προϊόντα αλλά και η επιλογή επαγγελματικού προσανατολισμού προς την επιστήμη της Κυβερνοασφάλειας.