Αρχική » 4) Δεντροφύτευση

4) Δεντροφύτευση

Στα πλαίσια του ορισμένου χρονοδιαγράμματος για τη διεξαγωγή της δράσης
ολοκληρώθηκε, το 2ο δεκαήμερο του Μαΐου, η προγραμματισμένη διαδικασία
δεντροφύτευσης στους εξωτερικούς υπαίθριους χώρους του Εσπερινού Γυμνασίου Λέρου από ομάδα μαθητών/τριων όλων των τάξεων με τη συνδρομή των εμπλεκόμενων εκπαιδευτικών για την υλοποίηση της. Η επιλογή της συγκεκριμένης δράσης εντάσσεται σε μια γενικότερη εκστρατεία «Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» όπου προτείνεται η ενεργός συμμετοχή των μαθητών/τριων και των εκπαιδευτικών σε δραστηριότητες με σκοπό αφενός μεν την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων για το περιβάλλον και την αειφόρο ανάπτυξη, έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή του πρασίνου στην ποιότητα της ζωής μας, και αφετέρου στον καλλωπισμό και την αναβάθμιση του χώρου του σχολείου.
Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες ένωσαν τις δυνάμεις τους και φύτεψαν καλλωπιστικά
φυτά, ώστε να γίνει ομορφότερος ο προαύλιος χώρος του σχολείου, που μέχρι σήμερα ήταν – σε κάποια σημεία – αναξιοποίητος, και να βελτιωθεί η αισθητική του εικόνα.
Η δράση εντάσσεται και στην ευρύτερη προσπάθεια βελτίωσης της ποιότητας ζωής των μαθητών στον χώρο  που φοιτούν και ενίσχυσης της περιβαλλοντικής τους συνείδηση αφού στο εξής οι ίδιοι θα μεριμνούν για τη φροντίδα και την περιποίησή των φυτών.
Σε πρώτη φάση πραγματοποιήθηκε μια σχετική ενημέρωση των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών μας -εντός του σχολείου- για σύγχρονα θέματα που αφορούν το περιβάλλον και στην καλλιέργεια της περιβαλλοντικής συνείδησης. Παράλληλα έγινε ενημέρωση όλων των μαθητών/τριων, από τους υπεύθυνους του προγράμματος, για τις βλαβερές επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στον πλανήτη μας και τη σημαντική αξία των δέντρων και των φυτών για τη διατήρηση της ανθρώπινης ζωής. Στη συνέχεια ξεκίνησε η διαδικασία της δεντροφύτευσης. Οι μαθητές/τριες δήλωσαν ενθουσιασμένοι με τις εργασίες κηπουρικής και δεσμεύτηκαν ότι θα φροντίζουν το πράσινο της αυλής του σχολείου τους συμβάλλοντας και αυτοί αποφασιστικά στη βελτίωση της αισθητικής εικόνας του σχολείου.