Αρχική » 3) Οδική Ασφάλεια

3) Οδική Ασφάλεια

Την Τρίτη 7 Δεκεμβρίου ο Δήμαρχος του νησιού κος Κόλλιας επισκέφτηκε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση των μαθητών/ τριών του Εσπερινού Γυμνασίου Λ.Τ. Λέρου για να ενημερώσει για την οδική ασφάλεια στο νησί. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες του γυμνασίου κατέγραψαν την οδηγική συμπεριφορά των κατοίκων του νησιού αλλά και τα επικίνδυνα σημεία στο οδικό δίκτυο.
Ο δήμαρχος, αφού παρουσίασε τις διορθωτικές κινήσεις που έχει κάνει ο δήμος στο οδικό δίκτυο αλλά και την παιδαγωγική συνεισφορά του στην ενημέρωση των κατοίκων, την κουλτούρα και τη δημιουργία ασφαλούς οδηγικής κουλτούρας, δέχθηκε ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους τόσο ως οδηγοί όσο και ως πεζοί.
Ελπίζουμε αυτή η συνάντηση να αποτελέσει ένα ακόμα λιθαράκι στην προσπάθεια ασφαλών μετακινήσεων.